Letni sezon wakacyjny w pełni. Przypomina nam o tym nie tylko wspaniała słoneczna pogoda, ale również wzmożone zainteresowanie usługą naprawy telefonów i odtwarzaczy Apple po zalaniu. Dzwonicie i piszecie do nas prosząc o pomoc, gdyż albo telefon wpadł Wam do jakiegoś orzeźwiającego napoju, wpadliście do basenu lub po prostu wykapaliście się z iPhonem w morzu lub jeziorze. Każdego dnia trafiają do nas takie zamoczone urządzenia z całego kraju, a nawet z spoza jego granic, które z powodu ingerencji cieczy wymagają profesjonalnej obsługi serwisowej. Wbrew różnym opiniom telefony po zalaniu potrafią być naprawione w taki sposób, by mogły służyć swojemu właścicielowi jeszcze przez bardzo długi czas. By jednak było to możliwe, a koszty takiej naprawy jak najmniejsze, bardzo ważne jest, aby jak najszybciej oddać taki sprzęt w fachowe ręce technika, który w możliwie jak najkrótszym czasie zajmie się zamoczonym i skorodowanym sprzętem. W tym krótkim poradniku postaramy się odpowiedzieć na kilka najczęstszych pytań jakie zadają nam nasi Czytelnicy i Klienci, związane z problemem urządzeń po zalaniu. Powiemy także na czym polega naprawa, ile trwa i dlaczego nie może trwać krócej. 
 
Zalany iPhone lub iPad - Czego nie robić?
 
Największym grzechem naszych klientów zaraz po tym, gdy zdarzy się im zamoczyć ich ukochany sprzęt, jest próba jego usilnego suszenia i sprawdzania czy może jednak działa. Do takiego działania bardzo często skłania fakt, że tuż po tym gdy urządzenie zamokło i faktycznie dostała się do niego ciecz, to jeszcze przez jakiś czas najczęściej pracuje one bez większych objawów.
 
 
Dzieje się tak, ponieważ to nie sama ciecz robi największe spustoszenie w naszym urządzeniu, a zwarcie prądu, które następuje na wskutek jego przewodzenia przez większoś cieczy. Dodatkowym  problemem jest korodowanie elementów elektronicznych, połączeń miedzianych i elementów metalowych. Niestety, suszenie zalanego urządzenia przyspiesza postępowanie korozji. Oczywiście w zależności od cieczy korozja będzie postępowała szybciej lub wolnej. Szybciej na przykład podczas dostania się słonej wody morskiej. Wolnej gdy będzie to zwykła słodka woda. Najlepiej gdyby to była woda destylowana, ale to zdecydowanie zdarza się najrzadziej.
 
 
 
Po takiej ingerencji cieczy tworzy się w naszym telefonie zwarcie. Jeżeli baterię mamy słabą to jeszcze pół biedy, gdyż stan ten nie będzie trwał długo i o ile będziemy mieli dużo szczęścia, to może nie narobi dużych szkód.
 
 
Niestety czasem nasi klienci wpadają na dość niedorzeczny pomysł, by taki zamoczony, a następnie działający na zwarciu telefonu czy tablet próbować naładować. Pomysł bezsensowny, gdyż skoro ciecz spowodowała rozładowanie sprzętu, to raczej jego ponowne naładowanie nie sprawi, że ciecz i korozja sama dobrowolnie opuści wnętrze iPhone’a. Próba podłączenia zasilania z zasilacza bardzo negatywnie wpływa na zalane urządzenie, gdyż tu niestety zasilanie podawane jest w sposób ciągły, bez możliwości rozładowania i jego odcięcia. To właśnie podczas próby ładowania zalanego sprzętu dochodzi do największych zniszczeń, wypalenia dziur w laminacie płyty głównej, spaleniu układów scalonych itp.
 
 
Zdarzają się nam także osoby, które nieświadome problemu próbują telefon podłączać do komputera kablem USB. Zrozumiałe jest dla nas to, że mają nadzieję na odzyskanie danych, które dla niektórych są bardziej cenne niż same urządzenie. Jednak jak wytłumaczyć chęć odtwarzania systemu telefonu z poziomu iTunes? A niestety takie sytuacje wśród właścicieli sprzętu Apple się zdarzają bardzo często. Niestety żadne wgranie oprogramowania nie wygoni wody i korozji z wnętrza telefonu i tego trzeba byś świadomym, zanim zrobi się coś, co może bezpowrotnie uszkodzić telefon.
 
 
Wniosek: Pod żadnym pozorem nie podłączamy zasilania ani przewodu USB i nie próbujemy usilnie suszyć telefonu suszarką czy grzejnikiem.
 
 
 
Bzdurnym mitem jest zbawienne działanie ryżu na elektronikę użytkową. Ta legenda niestety jest tak powszechna, że trudno się na nią nie natknąć na wszelkiego rodzaju forach, na których właściciele zalanych iPhone’ów, ale nie tylko, szukają pomocy. Jak to w legendzie bywa, owszem ryż posiada właściwości higroskopijne, jednak zbyt małe, by móc sprawić, że cała ciecz z wnętrza dość szczelnej obudowy wydostanie się na zewnętrz i wsiąknie w jego ziarna.
 
 
Kolejna sprawa, że nawet gdybyśmy chcieli użyć jakieś substancji silnie higroskopijnej, to musielibyśmy to zrobić natychmiast po zalaniu sprzętu, gdyż każda substancja wolniej lub szybciej zasycha i powoduje korodowanie, a korozji niestety nic wchłaniającego wilgoć nie usunie.
 
 
Wniosek: Wsadzenie telefonu do ryżu w żaden sposób nie sprawi, że będzie on w pełni sprawny i podziała przez długi czas.
 
 
Po zalaniu, ale działa – czyli bagatelizowanie tego co się stało z urządzeniem to kolejny częsty problem wśród osób, którym zdarzyło się zalać swoje urządzenie. Jedni wierząc w moc ryżu, myślą że skoro telefon po takiej „kuracji” działa, to można z niego bezpiecznie korzystać. Drudzy liczą, że może jednak woda nie wpłynęła tak mocno do środka, bo działa. Owszem znam osoby, którym telefon wpadł do wiadra pełnego kleju, wody czy innej substancji, wyjęli go, wytarli o spodnie i używają do dziś.
 
 
Niestety znam też takie przypadku, że woda faktycznie nie zalała całego telefonu, a jedynie zajęła mniej ważne elementy jak okolice anten, głośnika czy złącza słuchawkowego, którego akurat właściciel nie używał. Sam telefon wydawałoby się, że pracuje bez zarzutu. Niestety procesy gnicia i korodowania najczęściej nie poprzestają na elementach, których użytkownik nie używa na co dzień. Dodatkowo takie zwarcie tylko w jednym miejscu jest nie tylko niebezpieczne (dawno temu miałem w naprawie Siemensa M55, który klientowi się zapalił żywym ogniem w kieszeni, gdyż dostała się do niego ciecz, a on dalej go używał), ale również mocno eksploatuje jego baterię i układ ładowania.
 
 
Wniosek: Jeżeli iPhone po zalaniu nadal działa mimo tego, że dostała się do jego wnętrza ciesz, to można się z tego cieszyć dlatego, że szanse jego uratowania i przywrócenia do 100% działania są bardzo wysokie, a nie dlatego, że zaoszczędzimy na naprawie.
 
 
 
Co w takim razie robić, gdy iPhone wpadnie do wody?
 
Idealną sytuacją byłoby wyjęcie baterii i dostarczenie urządzenia jak najszybciej do wykwalifikowanego serwisu. Niestety w przypadku produktów marki Apple, bez odpowiednich narzędzi, a często fachowej obsługi i doświadczenia, nie jest to możliwe.
 
 
Pierwszy iPhone nie tylko wymaga sporo pracy, narzędzi i umiejętności by w ogóle się dostać do jego wnętrza, ale dodatkowo bateria jest przylutowana do płyty głównej i jej demontaż wymaga posiadania lutownicy. W przypadku nowszych modeli co prawda problemem jest tylko rozebranie urządzenia tak, by nie uszkodzić jego delikatnych elementów, jednak i tak proces ten wymaga narzędzi i dużych umiejętności.
 
 
Dlatego warto się przede wszystkim zastosować do naszych porad czego nie robić z urządzeniem po zalaniu i jak najszybciej skontaktować się z serwisem, który specjalizuje się w naprawie iPhone’ów po zalaniu.
 
 
Wnioski: Nie ładujemy, nie suszymy tylko czym prędzej dostarczamy sprzęto do serwisu zajmującego się naprawą urządzeń po zalaniu
 
 
 
Czy iPhone, który nie działa w wyniku zalania zostanie mi naprawiony w ramach gwarancji producenta Apple?
 
Zgodnie z postanowieniami warunków ograniczonej gwarancji producenta, urządzenie po ingerencji cieczy nie zostanie naprawione, ani wymienione na nowe. Taka usterka jest ewidentną winą właściciela, dlatego producent nie odpowiada za jej wystąpienie.
 
 
Tym bardziej nie warto marnować cennego czasu na przesyłanie do serwisu producenta takie urządzenia. Ten i tak w ciągu 14 dni odda nam telefon z informacją o zabranych prawach gwarancyjnych w wyniku ingerencji cieczy. Te 14 dni zwłoki od profesjonalnego zajęcia się problemem zalania mogą sprawić, że niestety naprawa nie będzie już możliwa lub opłacalna.
 
 
Nie ma też co liczyć, że może technik z serwisu producenta nie zauważy ingerencji cieczy lub będzie miał lepszy dzień i spojrzy bardziej pobłażliwe na nasz przypadek i telefon wymieni na nowy. We wnętrzu każdego telefonu, a w przypadku iPhone’ów zamontowane są czujniki wilgoci, tak zwane czujniki lakmusowe, które przy odpowiednio wysokim poziomie wilgotności (nie koniecznie zalaniu, co warto zaznaczyć!) zabarwiają się. Wystarczy, że tylko jeden z nich zmieni barwę, na taką, która oznacza pracę w nieodpowiednich, wilgotnych warunkach, by urządzenie cofnąć z naprawy gwarancyjnej.
 
 
Apple dla takich klientów przewidział programy wymiany urządzenia na wolne od wad. Za odpowiednią opłatą (około 1000-1500zł) i przy pozostawieniu starego, uszkodzonego sprzętu w serwisie, możemy otrzymać telefon sprawny, tzw. refurbished z 90 dniową gwarancją.
 
 
 
Jak wygląda naprawa urządzenia po zalaniu?
 
Naprawa iPhone’a po zalaniu nie jest typową naprawą. Można ją nazwać bardziej procesem naprawczym, na który składa się wiele różnych działań, mających na celu przywrócenie sprawności urządzeniu, sprzed wystąpienia usterki.
 
 
W pierwszej kolejności urządzenie takiej jest zbierane na części pierwsze. Pozwala to na określenie stopnia jego uszkodzenia i ingerencji cieczy. Czasem zalanie dotyka tylko pewnej części urządzenia, na przykład dolnej, wtedy wszystkie elementy znajdujące się na górze, jak złącza taśmy, elementy elektroniczne są uznawane są sprawne do kontroli. Elementy, które bezpośrednio stykają się z cieczą i są widocznie skorodowane, od razu są eliminowane i wymieniane na nowe.
 
 
Właściwą naprawę zaczyna się od pracy przy najważniejszej części iPhone’a czyli od płyty głównej. Poddawana jest ona oczyszczeniu, najpierw mechanicznym, gdzie różnego rodzaju szczotkami o różnej długości i twardości włosia, płyta główna jest oczyszczana ze wszelkich zabrudzeń, naklejek producenta, blaszek nazywanych ekranami masy, które osłaniają wrażliwą na wyładowania elektrostatyczne elektronikę.
 
 
Tak przygotowaną płytę oznaczoną dla odpowiedniego klienta, umieszczamy w wannie ultradźwiękowej – urządzeniu przypominającym sprzęt kuchenny, we wnętrzu którego umieszczona jest specjalna chemia, mająca na celu rozpuścić osady powstałe w wyniku korodowania, wytrawić powierzchnię laminatu, oczyścić elementy plastikowe. Ultradźwięki o różnych częstotliwościach dodatkowo ułatwiają dostanie się chemii pod układy scalone BGA, dzięki czemu osady są wypłukiwane także spod nich.
 
 
Takie czyszczenie w zależności od stopnia ingerencji cieczy i skorodowania może potrwać nawet kilka dni. Z reguły około 2-4 dni. W przypadku, gdy tak wyszczerzona płyta mimo wszystkie nie nadaje się do pracy, gdyż poziom jej zanieczyszczeń w dalszym ciągu nie pozwala na to, by próbować urządzenie uruchamiać, jest ona przekładana do wirówki, gdzie kolejna chemia jest podgrzana do temperatury około 70 stopni Celsjusza. W takim urządzeniu płyta pod wpływem ruchu oraz wysokiej temperatury chemii jest czyszczona z najbardziej trudnych do usunięcia osadów, które mogą wpływać na nieodpowiednią pracę urządzenia. Ten proces może trwać nawet 24h. Po nim, płyta ponownie trafia do wanny ultradźwiękowej.
 
 
Tak oczyszczoną płytę główną następnie uruchamiamy najpierw na nowych elementach, by sprawdzić jej prawidłową pracę. Dopiero gdy telefon się uruchamia i pracuje be zarzutu, gdzie testowany jest według naszych procedur, które określają funkcje, które należy przetestować, rozpoczyna się próba kolejnego wymieniania elementów, na te, które w pierwszej fazie zostały wytypowane, jako możliwe sprawne i nieskorodowane.
 
 
Dopiero po takim procesie jest wystawiana klientowi wycena naprawy do akceptacji. Jeżeli klientowi odpowiada cena naprawy, wtedy elementy są wymieniane, telefon jest składany i ponownie testowany. Jeżeli wszystko jest w porządku, telefon trafia do klienta.
 
 
Na każdą wykonaną naprawę w Serwis AppleMobile.pl wystawiana jest 6 miesięczna gwarancja na wykonaną usługę, w tym również na naprawę urządzenia po ingerencji cieczy.
 
 
Ile kosztuje naprawa iPhone’a po zalaniu?
 
Dokładny cennik najbardziej popularnych napraw znajduje się na nastej stronie w części usług serwisowych – http://serwis.applemobile.pl. Koszt naprawy urządzenia po zalaniu to 120zł brutto. Usługa ta polega na wykonaniu tej pierwszej części procesu naprawczego, a więc rozebrania urządzenia, wytypowania elementów sprawnych i nie sprawnych, oraz próbę reanimacji skorodowanej płyty głównej. Jeżeli elementy telefonu są sprawne, a samo wyczyszczenie i wytrawienie płyty głównej wystarczy do tego, by telefon pracował bez zarzutu, wtedy całkowity koszt naprawy iPhone’a na tej właśnie kwocie się zamyka. Klient dostarczając nam telefon po ingerencji cieczy do naprawy, potwierdza, że zgadza się na naprawę telefonu do tej kwoty.
 
 
Jeżeli jednak do wymiany jest dodatkowy elementy, wtedy jak wspominałem, po wyeliminowaniu tych właśnie nadających się do wymiany, klientowi przedstawiana jest wycena do akceptacji. Klient na tym etapie może się zgodzić na poniesienie kosztów, lub odrzucić, gdy dla niego kwota jest za wysoka lub naprawa nie jest opłacalna. W przypadku takiej rezygnacji, klient nie ponosi żadnych kosztów naprawy, w tym również tej kwoty początkowej w wysokości 120zł.
 
 
Z tego właśnie powodu dostarczając nam telefon do naprawy tak naprawdę niczym nie ryzykujesz. Jeżeli naprawa będzie za droga lub nieopłacalna, możesz z niej zrezygnować na dowolnym etapie naprawy, bez jakichkolwiek kosztów!
 
Czy można przysłać Wam telefon do naprawy po zalaniu?
 
Owszem. Już od kilku lat oferujemy naprawy urządzeń Apple wysyłkowo poprzez nasz formularz wysyłkowy na stronie http://applemobile.pl w dziale SERWIS. Wystarczy kliknąć Zgłoś naprawę wysyłkową, wypełnić formularz, a następnie postępować zgodnie z tym, co otrzymamy w wiadomości na poczcie elektronicznej, by urządzenie została odebrane od nas z domu przez kuriera, dostarczone do nas, naprawione i z powrotem odesłane do klienta.
 
 
 
 

APOLLO AppleMobile.pl

Wojska Polskiego 50

70-475 Szczecin

tel: 889 277 288

tel: 500 132 200

http://serwis.applemobile.pl 

 

Tekst ze strony: http://applemobile.pl/news/iphone-po-zalaniu-naprawa-w-serwis-iphone-szczecin-applemobile-pl-zalany-telefon-co-robic/